A vezetés elvei a magasabb tudatosság korában

 

"Külsődleges és benső megközelítés"

 

A vallási gyakorlat két különálló rendszerre épül. Az egyik a külsődleges, a másik a benső, más néven ezoterikus. A legtöbben a vallást külsődleges módon közelítik meg, ezért a szertartásokra és az intézményekre helyezik a hangsúlyt, és a szellemiségük is ennek a rendszernek a részévé válik. A külsődleges vallás gyakorlóira jellemző, hogy gyakran hajba kapnak egymással, s lázadásokat, konfliktusokat, és állandó feszültségeket teremtenek, amelyek fenyegetik az emberiség túlélését. Saját bizonytalanság érzetük arra sarkallja őket, hogy támadást indítsanak más vallási csoportok ellen, annak érdekében, hogy megsemmisítsék, megtagadják vagy elnyomják azokat, akik nem ugyanazokat a vallási nézeteket osztják, mint ők. Azzal próbálják magukat felemelni, hogy másokat elnyomnak. Ennek a viselkedésnek nyilvánvalóan semmi köze a testvéri szeretethez. Akik valóban szeretik felebarátaikat, azok felemelnek másokat, felismerve, hogy a többi ember valójában a saját kiterjedésük.

 

Az ezoterikus gyakorlók azok, akik az önmegvalósítást úgy próbálják elérni, hogy megpróbálnak túllépni a formákon és a szertartásokon. Egyszerűbben megfogalmazva, fel akarják fedezni szellemi ösvényük lényegiségét, és kapcsolatba akarnak kerülni Istennel. Noha néhányan nem hisznek abban, hogy valóban kapcsolatba lehet kerülni Istennel, ez a kapcsolat tényleg lehetséges. A Bibliában például ez áll: „Áldottak a tiszta szívűek, mert ők látni fogják Istent.” Az El Hadith, a Korán egyik kiegészítő műve így ír: „A paradicsomban az egyik legmagasabb szintű élmény Allah megpillantása.” Az összes szentírás említi azt a tényt, hogy az ember igenis különféle élményeket szerezhet az Úrral kapcsolatban.

 

Mivel a kapcsolatnak ezt a szintjét nagyon kevesen érték el – a lelki utat járókat is beleértve – mindenfelé felüti a fejét a szektás szellem. Akik azonban képesek túllépni a külsődleges formákon, felfedezik, hogy az összes többi igaz vallási gyakorló valójában a testvérük, és meglátják azt a közös szálat, ami minden vallást összefűz. Az ezoterikus gyakorlók alig várják, hogy éretlen Isten-tudatossági szintjük fejlődjön, ezért nagyon örülnek annak, ha bárhol rálelnek a valódi Isten-tudatosságra. Megértik, hogy a hiteles írások és próféták által lefektetett elvek szerint gyakorolt vallás nem más, mint Isten szolgálata. A szolgálat fogalma nem csupán a vallásra, hanem az összes kapcsolatra vonatkozik. Akár vezetői, akár alárendelt, akár egyenlő viszonyról legyen is szó, az embert mindig szolgálják vagy szolgál.

 

Bhakti Tirtha Swami

A vezetés elvei a magasabb tudatosság korában

A vezetői szerep metafizikai megközelítése