A koldus I. a szerkesztő előszava
A szerkesztő előszava
A koldus sorozat meditációk és merengések gyűjteménye, amelyeket Őszentsége Bhakti Tirtha Swami írt és osztott meg velünk az évek során. Ő az egyetlen afro-amerikai guru a vaisnava hagyományban, amelyet Ő Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada hozott először nyugatra, és amely töretlen formában 5000 éven át tanítóról tanítványra hagyományozódott.
A vaisnava hagyomány egyik fő írása a Bhagavad-Gíta, ami az Úr és egy bhaktája, a nagy hadvezér, Arjunaközötti párbeszédnek a szövege. A beszélgetés folyamán az Úr elmagyarázza, hogy az élet végső célja illetve a tartós boldogság forrása, ha az odaadó szolgálatban egyesülünk vele és a társaival. Az Úr ezt jobban kifejti, pusztán azért, mert annyira szereti az élőlényeket. Néha alászáll Ő Maga vagy elküldi a szóvivőit, hogy emlékeztessen minket a mi magasabb rendű hívatásunkra. Lehet, hogy változnak a nevek – Krisztus, Allah, Krisna, Jehova, Jahve – és lehetnek bizonyos belső „vallási” eltérések az idő, a hely és a körülmények miatt, azonban az alap üzenet ugyanaz: az Úr töretlen odaadó szolgálata. Ezt gyakran úgy fejezhetjük ki ebben az életünkben, hogy másokat szolgálunk és gondoskodunk róluk.
Bhakti Tirtha Swami sokat utal a Bhagavad-Gítára és más védikus irodalmakra a meditációk folyamán, néhány esetben úgy beszél hozzánk, mintha magukból a kedvtelésekből kiáltana hozzánk. Miközben a védikus irodalom megértése tényleg fokozza az olvasás tapasztalatát, ezek a meditációk nem kifejezetten csak a vaisnava hagyomány tagjaihoz szólnak. Bárki, aki valaha is küzdött azért, hogy állhatatosan a lelki úton haladjon, vagy akinek az életét az indokolatlan szeretet és a hiteles lelki vezetőnek könyörületessége valaha is megérintette, azonosulnak ezekkel a meditációkkal, és újra értékelni fogják, miért és hogyan jött ez a lelki vezetés.
Őszentsége a Védákból származó különféle neveken szólítja meg az Urat, hogy a lélek és az Úr közötti különféle hangulatokat és kapcsolatokat hangsúlyozza, ahogy a Kovács, Apu és a Főnök szavak is vonatkozhatnak ugyanarra az emberre, de különböző kapcsolatot jelölnek a beszélő és a megszólított között. A szöveg végén található egy szójegyzék, amely ezeknek az ismeretlen neveknek a rövid meghatározását tartalmazza.
Nagyon örülünk, hogy lehetőségünk van A koldus sorozat első részének meditációit megosztani az olvasóval, és mindenkinek azt kívánjuk, hogy újuljon meg a hite az Úr kegyében és szeretetében, ahogy az a guruként ismert könyörületes hírvivőn keresztül árad.
A szerző jegyzetei
Tíz féle vaisnava ima létezik. Ezt a tíz formát sok nagy acarya használta. Srila Narottama Dasa Thakura a Prarthana című könyvében ezeket mind említi is, és ezek ugyanazok a típusú imák, amelyek Srila Bhaktivinoda Thakura írásaiban fellelhetőek. A koldus I-et és II-őt úgy írtam meg, hogy ezeket a fajta imádkozó állításokat használtam, amelyeket alant felsorolok:
1. Samparthanatmika: Közvetlen imák az Úrhoz.
2. Sva-dainya-bodhika: Szavak, melyek segítségével az Urat alázatosságunkról tájékoztatjuk.
3. Manah-siksa: Utasítások a saját elménknek.
4. Vilapatmika: Nagy bánkódás kifejezése.
5. Vaisnava-mahima-prakasika: Az Úr bhaktáinak dicsőségét felfedő imák.
6. Sri-guru-vaisnave-vijnapati-rupa: Az ember lelki tanítómestere vagy az Úr bhaktái felé tett könyörgés.
7. Sri-dhama-vase-lipsatmika: Vágyakozás arra, hogy az Úr kedvteléseinek szent helyein élhessünk
8. Sadhaka-deher-lalasa-sucika: Imák, melyek kifejezik, hogy szabályozott odaadó szolgálatot szeretnénk végezni, egy gyakorló bhakta testében.
9. Siddha-deher-lalasamayi: Imák, melyek kifejezik, hogy valaki spontán odaadó szolgálatot szeretne végezni egy tökéletes lelki testben.
10. Aksepa-bodhika: Imák, melyek nagy bánatot és szomorúságot fejeznek ki, mert az ember azért hibáztatja magát, hogy az az anyagi világba zuhant.