Bizalom és hit szeminárium - 5. rész
Igen, ez csodálatos, amikor az a Krisna-tudat. De mikor belekeverednek más dolgok, akkor problémák lesznek. Amikor megérted a problémákat, akkor el tudod kerülni őket. Ahogy körbenéztek, találni fogtok olyan sok bhaktát, akik már nincsenek itt. Olyan sok bhakta, aki elment. Miért? Néhányuk, akik elmentek, tízszer nagyobb lelkesedéssel kezdték el a Krisna-tudatot, mint ti. Próbáljátok ezt megérteni! Mi történhetett? Hogy el tudjátok kerülni, hogy ne legyenek ilyen nehézségeitek.
Amikor Krisna megjelenik három alapvető dolgot tesz. Megbünteti a gonoszokat, leleplezi a tudatlanokat, miközben lelkesíti a bhaktit. Mozgásba hozza és sugározza a bhaktit. Amikor valaki hordozza a bhaktit, automatikusan mindkettőt csinálja. Nem csak a nehézségekről beszél állandóan és nem csak a sikerekről, vagy kizárólag az eredményekről. Az anyagi világban lenni, azt jelenti, hogy nivritti és pravritti, elkerülni a negatív dolgokat és felgyorsítani a pozitívat. Máskülönben elmegyünk a csatába, és ha naivak vagyunk, megtámad és megsemmisít bennünket az ellenség. Ha megértjük máyának a komolyságát és az erejét, akkor meg tudjuk erősíteni magunkat a megfelelő fegyverekkel. Krisna különálló energiái mennyire nehezek. Nehéz legyőzni. De Krisna azt mondja, hogy akik meghódolnak Neki, azoknak könnyű lesz. A Krisna-tudat nehéz azok számára, akik bonyolultak, hitetlenek, eltérőek vagy saját maguk számára nem megbízhatóak. Akik egészségtelen társulást vonzzanak magukhoz, ugyanúgy fognak gondolkozni, mint az egészségtelen társaik. A Krisna-tudat könnyebb azok számára, akiknek van hitük, van szilárd elhatározásuk és jó társulást adnak.
Rajtunk áll, hogy megkülönböztessük a dolgokat. Nem arról van szó, hogy lenézőek, lekezelőek szeretnénk lenni, hanem mohónak kell lennünk, hogy gyorsabban fejlődjünk a Krisna-tudatban. Menedéket akarunk venni a hiteles, lelki személyeknél. Észre akarjuk venni azokat, akik fejlődnek.
Amikor nem vagyunk képesek bízni Krisnában és a vaisnavákban, kétségbe vonjuk Krisna szeretetét, törődő ellenőrzését. Amikor az ellenségünk ellensége leszünk - a vaisnava nem válik az ellenségének az ellenségévé - de még ha valaki ellenségesen lép fel ellenünk, az a kötelességünk, hogy ne vegyünk részt ebben az elmekultúrában. Óvatosnak kell lennünk, hogy ne essünk máyába és óvatosnak kell lennünk abban is, hogy ne hagyjuk, mások máyája máyába rakjon minket. Óvatosnak kell lennünk abban is, hogy ne erőltessük rá a mi máyánkat valaki másra. Mi el szeretnénk kerülni mindenféle kapcsolatot az anyagi energiával, ha ez tőlünk jön vagy valaki mástól. Akár csinál valaki valamit, amit ily módon érzékelünk, ez azt okozza, hogy túlreagálunk, vagy nem reagálunk semmit.
Egy mataji beszél: ”Mit jelent a gurun és Krisnán függeni? A szentírások javasolják ezt nekünk. Kedves Maharája, szeretném tudni a különbséget az egészséges és az egészségtelen függés között. Mi az egészséges lelki függés valakin?”
Bhakti Tirtha Maharaja: Igen, megértjük, hogy az egyik tanítás a fejlődésre az, hogy függjünk Krisnán, legyen szilárd hitünk és határozottságunk. Megértjük, hogy azáltal, hogy megfelelően függővé válunk, megszabadulunk attól, ami az anyagi világban és az anyagi testben tart minket. Azáltal, hogy megfelelően függők leszünk, szabadok leszünk. Sokfajta egészségtelen függés van. Ahogy észrevesszük a Gítában, Krisna tanítja Arjunát. Krisna nem csinálja meg Arjuna helyett a dolgokat. Arjunának végre kell hajtania az utasításokat.
Az első egészségtelen függés, ha úgy érezzük a gurunak és Krisnának kell elvégezni a tetteket értünk. Azt gondoljuk, valamilyen mágiának kell történnie, csak üldögélünk és várunk. Azt gondoljuk, a kegy jönni fog megfelelő erőfeszítés nélkül. Erőfeszítés és a kegy. Mindkettő egyaránt fontos. De a kegy olyan arányban jön, amilyen erős az erőfeszítés. Kell, hogy legyen egy nagyon erős vágyunk, állandóan el kell várnunk a kegyet, miközben úgy érezzük, hogy nem vagyunk képesítettek erre. Hogyan legyünk eléggé szilárdak és határozottak, függünk a kegyen, miközben érezzük, hogy nem vagyunk képesítettek rá? Ha úgy érezzük képesítettek vagyunk, dühösek lehetünk. Krisna miért nem adta már meg eddig a dolgokat? Miért nem adott többet? Mikor fontosnak tekintjük ezt a kegyet, akkor mindenre, amit teszünk, úgy tekintünk, hogy mi lesz a végkimenetele? Elkezdhetünk gondolkodni. Oké, most meditáltam, olyan sokat japáztam, koplaltam, ezt és azt csináltam. Olyan sok szolgálatot végeztem. Krisna, most meg kell tenned a dolgokat! Ez nem történik ily módon. A kapcsolat ott van és nagyon keményen kell dolgoznunk, mintha minden tőlünk függene, de ugyanakkor teljesen tudatában kell lennünk, hogy Krisna a végső irányító.
Bhakti Tirtha Swami, Horvátország, 2002.